אין ספק שאתר אינטרנט הוא נכס עסקי חשוב לכל עסק באשר הוא, המאפשר להציג את העסק לגולשים ולקוחות, להציג סחורות וקטלוגים ואף לבצע הזמנות ורכישות דרך האתר. כיום לאחוז גדול מהעסקים הפיזיים יש אתר אינטרנט בבעלותם ואף ישנם אתרי אינטרנט רבים המשמשים כעסק ללא אף סניף פיזי שניתן לבקר בו. לא משנה מה גודל העסק שלכם או מה הוא מוכר, אין ספק שאתר אינטרנט הוא כלי חשוב שיכול לעזור לכם למצות עוד נתח שוק פוטנציאלי עבורכם.

אתרים ללא גבולות

באתרי אינטרנט יש יתרון משמעותי שאין בחנויות פיזיות- אפשר לעשות מה שרוצים. כן כן, מה שרוצים. אין פקחים, אין חוקי פיזיקה ואין הגבלות מקום. אם בעל חנות בגדים קטנה ברחוב אשר יש בה שני מדפים בקושי, רוצה להקים חנות אינטרנטית ענקית אשר מציגה אלפי פריטים ותמכור בגדים לכל סוגי האוכלוסיה, שום דבר לא מגביל אותו (חוץ מתקציב כמובן). ואם הוא רוצה לצבוע את החנות האינטרנטית שלו בורוד ולמחרת לצבוע אותה בכחול, הוא יכול לעשות זאת בלחיצת כפתור. ואם בעל הבית השתגע והוא רוצה לסגור את האתר לחודש ולצאת לחופשה בהודו. הוא יכול לעשות זאת בלי לספוג חשבונות כבדים מכיסו.
לאתרי אינטרנט לא משנה מי אתה או מה אתה עושה. הם יציגו את מה שתבקש מהם ובאמצעות עיצוב נכון, תכנות טוב וכמובן שיווק דיגיטלי איכותי ניתן להגיע להישגים כלכליים ותדמיתיים ש"בעולם האמיתי" לא היינו מצליחים להגיע אליהם בזמן כה קצר.
בשנים האחרונות אנשים רבים מחליטים לפתוח עסק אינטרנטי במקביל לעיסוקם המקצועי ולהפיק רווחים במקביל למשכורת מהעבודה. הדבר מתאפשר ע"י עבודה בשעות הפנאי או הפעלת נותני שירות והעובדה שהאתר יכול להיות נגיש לגולשים ואף למכור גם בזמן שבעל האתר נמצא בעבודה.

חליפה תפורה מחייט או מהקניון?

כאשר אנו ניגשים לקנות חליפה אנחנו יכולים להחליט האם אנו רוצים לרכוש חליפה יקרה מחייט, אשר יתאים אותה במדויק למידותינו ויהיה לנו נוח בה באופן מדהים, עד רמת סוג הבד ומיקום הכיסים, או לחלופין לרכוש חליפה בקניון, אשר יכולה להיות נוחה וטובה אך היא גנרית וכללית, ואולי אפילו ניתקל במישהו שלובש את אותה החליפה בדיוק.
כמו בדילמת החליפה, כך גם בעניין האתר. כאשר אנו ניגשים לבניית אתר ישנה החלטה ראשונית שעלינו לקבל: האם לבנות אתר על בסיס תבנית קיימת או להקים אתר מעוצב אישית התפור למידותינו ומעוצב בדיוק כמו שאנחנו רוצים.
בשתי האפשרויות יש יתרונות וחסרונות ואין החלטה נכונה או שגויה ביניהן. הכל תלוי בהעדפות בעל האתר.
אתר תבניתי- לגו למבוגרים
אתרי אינטרנט מורכבים מקוד אשר המחשב יודע לקרוא ולהציג לנו את מה שהקוד הזה אומר לו להציג. ניתן באמצעים שונים לבנות קבוצות קוד בצורה מסוימת שיכולה להתאים למספר מטרות בתור "תבנית". התבנית עם מספר תבניות שונות אפשר להרכיב עמוד ועם מספר עמודים נוכל להרכיב אתר. אתר הבנוי מעמודים המכילים תבניות כאלה יהיה מהיר ופשוט יותר להכנה, מכיוון שהקוד המרכיב אותו לא נכתב במיוחד, אלא מבעוד מועד ופשוט שוכפל לאתר החדש. לאתר תבניתי כזה יש מספר יתרונות. ראשית, כאמור הבניה שלו מהירה וקלה יותר, דבר אשר מתבטא גם במחיר שהוא זול יותר כך שאנחנו מרוויחים 3 יתרונות עוד לפני שהאתר עלה לאוויר. בנוסף, תחזוקה של אתר תבניתי היא קלה יותר כי מתכנת ששכפל את אותה התבנית עשרות פעמים ידע להתמודד בקלות עם תקלות שיצוצו בה, כי בהרבה מקרים התקלות ינבעו משגיאות קוד או נקודות חלשות באתר שמשותפות לכל האתרים המשוכפלים. החיסרון של אתר תבניתי הוא במקוריות והגמישות לשינויים משום שבמקרים רבים המחיר הנמוך לא מכסה התאמות עיצוביות של מתכנת ועל מנת לבצע התאמות לצורכינו נאלץ להוסיף סכום כסף כדי לממן את השינוי. חיסרון נוסף הוא העיצוב שלעיתים די משעמם ו"נראה כמו כולם", אך זה תלוי חברה ומעצב מוכשר ידע לעצב אתר תבניתי כך שהוא ייראה ייחודי.

אתר בעיצוב אישי- בול מה שאתה צריך

לעומת אתר תבניתי אשר ניתן לשכפל מעמוד לעמוד ומלקוח ללקוח, אתר בעיצוב אישי הינו ייחודי והעיצוב שלו בוצע במיוחד לעסק שלנו. לאתר בעיצוב אישי ניתן לעצב עמודים שונים ובניגוד לתבניות של דף בית, עמודי קטלוג, עמודי בלוג וכו', ניתן לעצב עמודים ייחודיים לכל קטגוריה או לכל שירות. אם יש אתרים שאנחנו אוהבים או פיצ'רים שאנחנו רוצים להשתמש בהם נוכל להכניס זאת לדרישות העיצוב או להשתמש בהם כהשראה לעיצוב האתר.
לאתר בעיצוב אישי יתרונות ברורים אך הוא לא חף מחסרונות. ראשית, לעומת אתר תבניתי הוא יקר יותר ולוקח זמן רב יותר משמעותית לעיצוב ולפיתוח. התהליך שאתר בעיצוב אישי עובר משלב האפיון הראשוני ועד התוצר הסופי הינו ארוך וכולל "פינג פונג" בין הלקוח לבין החברה בשלב העיצוב ולאחר מכן בשלב הפיתוח. הכל כמובן במטרה לקבל תוצר מושלם ומדויק לצרכי הלקוח, אך דברים טובים לוקחים זמן ודורשים השקעה. בדומה לאתר התבניתי, הדבר משפיע גם על תג המחיר מכיוון שמושקעות באתר שעות רבות של עיצוב ופיתוח ושימוש בתוכנות ואמצעים מתקדמים יותר. בנוסף, באתר בעיצוב אישי יכולות לצוץ בעיות במהלך הדרך אשר דורשות אבחון ופתרון ייחודיים בחלק מהמקרים. לעומת זאת, ההשקעה וההקרבה שבהתעסקות בבניית אתר בעיצוב אישי לרוב משתלמת. פיתוח אתר אישי מתבצעת בהתאם לצרכים ולדרישות של בעל האתר ולהעדפותיו העיצוביות וההגבלה היחידה היא תקציב הלקוח. אתרים בעיצוב אישי ניתנים לשיפור ופיתוח מתמיד במקביל להתפתחות ושינויים בחברה ובשירותים שהיא מספקת. לאתר זה ניתן להוסיף יכולות חדשות וטכנולוגיות עדכניות וכמובן שלאורך כל הדרך האתר יהיה ייחודי לנו.

איזה אתר נכון לעסק שלי?

כמו שאלות רבות ששואלים אותנו, התשובה היא תלוי. על מנת לדעת להתאים ללקוח את האתר הנכון בשבילו יש לאפיין את אופי העסק, היקף הפעילות הדיגיטלית שלו, היעדים שלו וכמובן התקציב.
שני סוגי האתרים הינם מעולים ויפיקו תוצאות טובות. ובינינו, ישנם אתרים תבניתיים שנראים מיליון דולר וגם אתרים בעיצוב אישי שאנחנו פחות התחברנו לעיצוב שלהם. שאלת התאמת האתר לעסק אינה ניתנת למענה על רגל אחת. כמובן שלעסקים קטנים הצריכים אתר תדמיתי פשוט אנו נתאים אתר תבניתי ולעסק קמעונאי המוכר אלפי סוגי מוצרים נמליץ לפתח אתר ייחודי. אך על עסק לגופו וצרכיו.